Temiz hava temini

İyice doldurulmuş bir puro saklama kutusu, düzenli olarak temiz hava girişi sağlanması için en az her iki haftada bir kez havalandırılmalıdır (Bakınız: hermetik conta).

”Optimum sıcaklık” kısmına devam et

Puro saklama için optimum sıcaklık

64-70°F’lık sıcaklık (18-21°C) ideal sıcaklık olarak görülür. Daha düşük sıcaklıklarda, 54°F (12°C) altında, arzu edilen puro yıllandırma süreci sekteye uğrar. Bu nedenle; soğuk şarap mahzenleri, puro saklama için yalnızca sınırlı ölçüde uygundur. Daha kötü şartlar da yüksek sıcaklıklardır. 75°F (24°C) üzeri sıcaklıklar, böcek istilasına ve puronun çürümesine yol açabilir. Bu sebeple, puro saklama kutusu doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır.

”maksimum puro saklama süresi” kısmına devam et

Maksimum puro saklama süresi

Purolar genellikle; saklama kutusu içerisinde, %65-75 oranında sabit bağıl nem ve düzenli temiz hava girişi sağlandığı sürece sınırsız süre boyunca saklanabilir. Yüksek kaliteli özel üretim purolar, uzun yıllar boyu saklanmalarının ardından özel bir tat kazanır. Özellikle de İngiltere’de, tütün tadının optimum düzeyde elde edilmesi için puroların saklanması geleneği eskiden beri sürmektedir.

”Purolar olgunlaşır mı?” kısmına devam et

Purolar zamanla olgunlaşır mı?

Yüksek kaliteli purolar tütün ürünü satan mağazalara yola çıkmadan önce, fabrikalarda veya dağıtımcı firmaların iklimlendirilmiş bölmelerinde yaklaşık altı ay süreyle olgunlaştırılır. Purolara karşı artan talep nedeniyle, görünen o ki son dönemde bu olgunlaştırma süresi her zaman göze çarpmamaktadır. Bu nedenle, satın alındıktan sonra puroların 3 ila 6 ay arası ek süre zarfında puro saklama kutusu içerisinde saklanması önerilir. Yıllandırma işlemi sırasında, purolar daha yumuşak ve daha dengeli bir tat kazanır.

Kimi yüksek kaliteli purolar, yıllar süren saklama süreci ardından belirgin oranda iyi bir tat kazanır. Neticede, puro saklama süresi kişisel tercihe dayalı bir husustur. Mükemmel yıllardırma süresini belirlemek üzere, tercih edilen puro markalarının farklı saklama süreleri içerisinde değişim gösteren tatları arasında karşılaştırma yapılabilir.

”puro evliliği” kısmına devam et

Puro “evliliği”

Purolar, bulundukları çevredeki aromaları emerler. Sadece puro saklama kutusunun iç yüzeyinin ahşap kaplamasının aromasıyla yetinmeyip, aynı saklama kutusu içerisinde bulunan öteki puroların aromalarını da emerler. Bu aromatik renk bozulmasını en aza indirmek için, puro saklama kutularının içerisinde bölücüler kullanılır. Yine de; herhangi tat geçişini önlemek adına, puroların farklı saklama kutuları içerisinde ya da puroların asıl kutuları içinde saklanabilmesine olanak tanıyan çekmeceli puro saklama kutuları içerisinde saklanması gerekir.

Bununla birlikte; tercih ettikleri puroların tatlarının birbiriyle harmanlanması kimi meraklılarca rağbet görür ve bu nedenle, farklı marka purolar bir tek saklama kutusu içerisinde aylar boyunca bilinçli olarak saklanır. Yine de genel olarak; farklı tat sertliğine sahip puroların saklanmasından (özellikle de menşesi farklı ülkelerden olan purolar) mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Puroların selofan ambalaja sarılarak çok da estetik görünmeyen biçimde saklanması ya da farklı bir yöntem olarak puroların asıl kutuları içerisinde geniş çekmeceli puro saklama kutularına konularak saklanması da benzer biçimde oluşabilecek aromatik renk bozulmasını önleyebilir.

Adorini lüks puro saklama kutusu serisine ait yenilikçi bölme sistemi; çok sayıda türde puronun etkin bir şekilde ayrılabilmesine ve aynı zamanda, puro saklama kutusu içerisindeki saklama alanının verimli bir şekilde kullanılabilmesine olanak tanır.

”Puroların yönünü düzenli olarak değiştirmek gerekir mi?”

Saklama kutusu içerisinde bulunan puroların yönünün düzenli olarak değiştirilmesi gerekir mi?

Puro saklama kutusu içerisindeki nemin düzensiz seviyelerde seyretmesi, sıkça rastlanılan bir problemdir. Özellikle; maksimum kapasiteye yakın kapasitede doldurulmuş olan puro saklama kutularında ve tepsili büyük puro saklama kutularında nem seviyesi, nemlendirme sistemine doğru yaklaşıldıkça yükselir. Bu nedenle; uzun süredir saklanmakta olan puroların yönü her 1-3 haftada bir değiştirilebilir.

Adorini lüks puro saklama serisi; sabit saklama koşulları temin etmek üzere puro saklama kutusu içerisinde maksimum hava sirkülasyonu sağlamaya özel dikkat gösterecek şekilde tasarlanmıştır. Puro saklama kutusunun alt kısmında ve yan duvarlarında bulunan benzersiz havalandırma çıkışları ile birlikte, ek havalandırma boşlukları bulunan özel tepsili tasarım gibi yenilikçi özellikleri; puro saklama kutusu içerisinde düzenli hava sirkülasyonu sağlar ve puroların yönünün değiştirilmesine gerek kalmaksızın puroların içinde bulunduğu koşulların sabit seyretmesine olanak tanır.

”selofan ambalaj çıkarmalı mı” kısmına devam et

Purolar, saklama kabına yerleştirilmeden önce selofan ambalajın çıkarılması gerekir mi?

Selofan kağıt, puroları nakliyat sırasında aşırı oranda nem kaybetmekten korur. Ancak puro saklama kutusu içerisinde; plastik folyo, optimum nemlilik seviyesinin korunmasına karşı daha çok zarar verici nitelik taşır. Purolar, saklama kutusu içerisinde selofan ambalaja sarılı olarak yerleştirilecekse, oksijen sirkülasyonu sağlamak için selofan ambalajın uç kısımları açılmalıdır. Selofan ambalajın çıkarılıp çıkarılmaması, puro tadını da ilgilendiren bir konudur. Bir yandan; selofan ambalajın çıkarılması, puronun arzu edilen yıllanma sürecini destekler ve estetik görünüş açısından tercih edilen bir seçenektir. Öte yandan; selofan ambalajın sarılı bırakılması da, farklı puro tütünlerinin tatlarının birbirine karışmasına karşı puroları korur. Sonuç olarak; puro saklama kutusu içerisinde herhangi bir bölücü yoksa ve tatların birbirine karışması önlenmen isteniyorsa, bu durumda puroların saklama kutusu içerisinde selofan ambalaja sarılarak saklanması bir seçenek olarak düşünülebilir.

Yüksek kaliteli purolar sıklıkla, İspanyol sedirine sarılı olarak satışa sunulur. Nihayetinde; purolardaki sedir aromasını yoğunlaştıran sedir ambalajın purolara sarılı halde bırakılması ya da puroları saklama kutusuna koymadan önce ambalajın çıkarılması şeklindeki kişisel tercih sorusu da bu hususta akıllarda yer eder.

Puro saklamada sıklıkla görülen problemler ve çözümü: “küflenme” kısmına devam et