Nem seviyesi çok düşük

Eğer; puro saklama kutusu içerisindeki nem seviyesi çok düşükse, aşağıdaki önlemler alınabilir:

  • Higrometrenin, tuz solüsyonu yöntemine göre ayarlandığından, nemlendiricinin, propilen glikol solüsyonu ile doldurulduğundan (süngerli nemlendirici kullanılıyorsa) ve puro saklama kutusunun içinin, ilk kullanımda yeterince nemlendirilmiş olduğundan emin olunmalıdır.
  • Nemlendiriciye, yeniden saf su doldurulabilir.
  • Nem seviyesindeki düşüş uzun sürelik kullanım sonrasında gerçekleşiyorsa, nemlendirici arızalanmış olabilir. Örneğin musluk suyu kullanıldığı zaman, süngerin gözenekleri tıkanabilir ya da aşırı yüksek propilen glikol seviyesi nedeniyle yüzeydeki tabaka, daha fazla saf su emilimini önleyebilir.

Puro saklama kutusu içerisine kuru purolar konulduktan sonra nem oranının aniden düşmesi doğal bir durumdur. Birkaç gün geçtikten sonra, puro saklama kutusu içerisindeki nem seviyesinin sabitlenmesi gerekir. Diğer yandan; puro saklama kutusunun açılması ile kutu içerisindeki nem seviyesinde kısa süreli düşüş görülür.

%70 değerinden birkaç yüzdelik sapmalar görülmesi, kayda değer nitelik taşımaz ve nem ölçme doğruluğu ile ilgili açıklamaların da gözden geçirilmesi tavsiye edilir (Bakınız: higrometre hassaslığı).

”çok yüksek nem” kısmına devam et