İlk adım: Higrometrenin ayarlanması

Puro saklama kutusunu satın aldıktan sonra, kutu içerisinde purolarınızı saklamaya başlamadan önce birkaç kolay hazırlık adımı atılmalıdır. Aksi taktirde; kuru sedir ahşap kaplama, purolardan nem çekecektir. Adorini marka lüks puro saklama kutuları, hassas adorini saçlı higrometre ile birlikte akrilik polimer esaslı adorini lüks kaliteli nemlendirici ihtiva eder.

Adorini marka lüks puro saklama kutuaları beraberinde teslim edilen adorini saçlı higrometre satın aldıysanız, herhangi bir ayarlama işlemi yapmanız gerekmemektedir. Adorini saçlı higrometre, önceden ayarlı olarak teslim edilir ve yeniden ayarlama yapılması ancak, nakliyat sırasında güçlü sarsıntı meydana gelmesi durumunda gerekebilir.

Analog bir higrometreyi ayarlamanın iki farklı yöntemi mevcuttur:

  • Tavsiye edilen ve en hassas ayarlama yöntemi; higrometreyi tuz solüsyonu ile birlikte küçük plastik bir kutuya yerleştirmektir. Bir fincan veya kaşık dolusu tuz alınır ve birkaç damla su ile nemlendirilir. Tuz çözülmeyip, sadece rutubetlenir. Ardından; higrometre ile birlikte tuz, iyice kapatılmış bir plastik kutu içerisine yerleştirilir ve beklenir. Yaklaşık 8 saat sonra, kutu içerisindeki nem oranının %75’e ulaşması gerekir. Daha sonra; higrometrenin ibresi, arkadan tornavida kullanarak %75’lik nem seviyesi gösterecek şekilde ayarlanır.
  • Farklı bir yöntem olarak da; higrometre, puro saklama kutusu içerisinden çıkarılır, higrometre, iyice nemlendirilmiş bez parçası ile sarılır, bir saat kadar beklenir ve daha sonra higrometre, arkadan tornavida kullanılarak %96’lık bağıl nem seviyesine ayarlanır.

”İkinci adım: nemlendiricinin doldurulması” kısmına devam et

İkinci adım: Nemlendiricinin doldurulması

Nemlendiriciyi bir tepsi üzerine koyun ve propilen glikol solüsyonu ile (sünger esaslı nemlendirici için) ya da saf su ile (akrilik polimer esaslı adorini lüks kaliteli nemlendirici için) nemlendirin. Nemlendiriciyi, 5 dakika kadar süreyle sıvı içerisinde bırakın. Nemlendirici tarafından yeterli oranda sıvı emilir emilmez, emilmemiş olan sıvıyı çıkarmak üzere nemlendiriciyi sallayın. Şimdi de nemlendiriciyi bir bez parçası ile kurulayın ve tekrar puro saklama kutusu içerisine yerleştirin.

”Üçüncü adım: Puro saklama kutusunun nemlendirilmesi” kısmına devam et

Üçüncü adım: Puro saklama kutusunun nemlendirilmesi

Puro saklama kutusunun iç duvarları, bölücüleri ve tepsileri, saf su ile nemlendirilmiş bir bez parçası ile silinmelidir.

Puro kutusu içerisine, bir bardak dolusu saf su koyun ve kapalı puro saklama kutusu içerisinde üç gün süreyle bırakın. Eğer; bardaktaki su daha önceden mikrodalga fırın içerisinde ısıtılmış ise, su daha hızlı emilir ve puro saklama kutusu, yalnızca yaklaşık bir gün içerisinde kullanıma hazır hale gelir. Puro saklama kutusunun iç duvarları, artık yeterli miktarda nem emmiş durumdadır.

puroların saklanması: “temiz hava temini” kısmına devam et