Ağaç kaplama ya da masif ahşap yapı

Puro saklama kutusu yapımında esas olarak iki farklı seçenek mevcuttur:

  • MDF esaslı (orta yoğunlukta lif levha), iç cephesi, İspanyol sedirinden yapılma ahşap ile kaplanır ve dış cephesi de, birkaç tür sert ağaçtan yapılma (genellikle vişne ağacı) ahşap kaplamadan oluşur.
  • Puro saklama kutusunun kasa kısmının tümü, masif ağaçtan imal edilmektedir ve iç kısmı İspanyol sedir ağacı ile kaplanır (kimi zaman da puro saklama kutusu tamamen masif İspanyol sedir ağacı ile hiçbir iç yüzey kaplaması yapılmadan yapılır).

Sanılanın aksine; sert ağaçtan yapılma puro saklama kutuları, ağaç kaplama puro saklama kutularından daima daha üstün kaliteye sahip değildir. Sert ağaçtan yapılma puro saklama kutularında kullanılan malzemenin daha yüksek olan fiyatına, ağaç kaplama puro saklama kutularının önemli oranda daha karmaşık yapısı genellikle ağır basar.
Puro saklama kutusu içerisindeki nem, dış nemden çok daha fazla olduğu için iç yüzeydeki ahşap genleşir ve bu durum, puro saklama kutusunun duvarlarında gerilmeye neden olur.

Burada sözü edilen; ağaç kaplama puro saklama kutularının, iç MDF yüzeyinin nem artışı sonucunda daha az genleşmesi ile üstünlük taşımasıdır. Böylece; puro saklama kutusunun iç cephesinde daha az gerilme meydana gelecektir (aksi taktirde bu gerilmeler, puro saklama kutusunun kapağında çatlamalara ve deformasyona neden olabilir.). Ağaç kaplama yapının bir diğer üstünlüğü de; tam parlak vernikli rütuşların, sert ağaç kaplamalar üzerinde daha iyi bir şekilde uygulanabilmesidir.

İspanyol sedirinden yapılma masif ahşap puro saklama kutuları, aşacın oldukça yumuşak olmasından dolayı çöküntü ve hasara karşı daha hassas yapıdadır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi; İspanyol sedirinin yumuşak oluşu, dış yüzey verniğinin parlaklığını ve dayanıklılığını sınırlandırır. Bu nedenle; puro saklama kutularının masif ahşap yerine MDF esaslı olarak yapılması, puro saklama kutusu üretiminde standart halini almıştır.

”hermetik conta” kısmına devam et?