Daima İspanyol sedir Be var mı?

Puro saklama kutusunun iç kaplamasında öncelikli olarak üç ağaç türü kullanılmaktadır:

  • İspanyol sediri (açık ara farkla en çok tercih edilen ağaç)
  • Amerikan (veya Kanada) kızıl sediri
  • Honduras maun ağacı

İspanyol sediri kullanımı, aşağıdaki avantajları sunmaktadır (botanik adı: “cedrela odorata”):

  • Tütünün kurtlanmasına karşı koruma – sedir ağacının özel kaliteli koku özelliği sayesinde
  • Yüksek nem emme kapasitesi – böylece; puro saklama kutusu içerisinde sabit sıcaklığın korunması sağlanır ve nem önlenir
  • Puronun yıllanma sürecini destekler
  • Puro tadı üzerine pozitif etkide bulunur

İspanyol sediri; düşünüldüğü gibi İspanya menşeli olmayıp, genellikle Brezilya’dan ve diğer Güney ve Orta Amerika ülkelerinden ithal edilmektedir. Bazı özel durumlarda ise ahşap yüzeyi üzerinde reçine oluşabilmektedir (Ayrıca bakınız: Puro saklama kutusunun reçine salgılaması). Reçine oluşumu riski, ahşap yüzeyin önceden dikkatli bir şekilde kurutulması ile önemli oranda önlenebilir.

Amerikan kızıl sediri, nem emilimi bakımından kalite olarak İspanyol sedirinin ardında yer alır ve çevreye daha yoğun bir aroma yayar. Kimi puro saklama kutusu imalatçıları; daha uygun fiyatlı olması ve bu ağaç türünde reçine oluşumu riskinin söz konusu olmaması sebebiyle Amerikan sediri kullanmaktadır. Özellikle belirtilmesi gereken bir husus da; puroların uzun süre boyunca saklandığı zaman, genelde istenmeyen şekilde, yoğun odunsu bir tat almasıdır.

Honduras maun ağacı, İspanyol sedirine benzer bir nem emilim oranına sahip olup, aynı zamanda daha az yoğunlukta koku taşır. Maalesef bu nedenle; kurtları uzak tutma etkisi ve purolara istenen tadı sağlaması gibi özellikleri, İspanyol sediri kadar yeterli değildir.

İç yüzey ağaç kaplama işlenmemelidir.

Uzun süreli puro saklamak için, İspanyol sedir ağacı kaplamalı bu puro saklama kutularının kullanılması tavsiye edilir.

Tüm adorini marka puro saklama kutuları, özel olarak İspanyol sedir ağacının iç kaplamada kullanılması ile yapılmaktadır.

”ağaç kaplama veya masif ahşap” kısmına devam et