Puro saklama kutularının ile ilgili kalite kriterleri

Son dönemde, puro saklama kutularının fiyatları hissedilir derecede azalma kaydetmiştir. Pek çok alıcı; piyasada mevcut olan, özellikle de sıklıkla benzer görünüşe sahip puro saklama kutuları modelleri arasındaki devasa fiyat farkları arasında şaşkınlığa düşmektedir.

Öncelikle, bir puro saklama kutusunun hangi işlevsel özelliklere sahip olması gerekmektedir? Esas olarak; bir puro saklama kutusu, yaklaşık %70 oranında sabit olarak korunan bir nemlilik düzeyine sahip olmalı ve kutunun iç kısmında farklı noktalarda düzenli iklim koşullarının devamlılığını sağlamalıdır.
Puro saklama kutusunun sahip olduğu bu temel işlevsellik, aşağıdaki kriterler ile belirlenmektedir:

  • Yeterli ve verimli bir nemlendirme sisteminin kullanılması. adorini cigar heaven gibi aktif elektronik nemlendirme sistemleri bu surette en iyi seçenektir. Pasif nemlendiriciler arasında ise, polimer bazlı nemlendiriciler sünger bazlı modellere göre daha sık tercih edilmektedir.
  • İspanyol sedirinden iç yüzey kaplaması, nemi iyi emer ve iklim koşullarının sabit seyretmesini sağlar. Doğru İspanyol sedir ağacı türünün kullanılmasının yanı sıra, İspanyol sedirinin eni de kritik önem taşır. Yalnızca 1-2 mm kalınlığındaki yaygın İspanyol sedir kaplamalar, İspanyol sedirinin sahip olduğu faydalı özelliklerin sunduğu avantajların tam olarak kullanılmasının önüne geçer.
  • Puro saklama kutusu içerisindeki hava sirkülasyonu. Puro saklama kutusunun iç bölme yapısı ve tepsi bileşenlerinin tasarımı, puro saklama kutusunun iç bölmesindeki her yere serbest olarak hava sirkulasyonu imkanı sunmalıdır. Yetersiz hava sirkülasyonu, farklı fiyat aralıklarının tümünde bulunan pek çok puro saklama kutusunun ortak eksikliğidir.

Ayrıca, bir puro saklama kutusunun kalitesi aşağıdaki kriterler ile belirlenmektedir:

  • Menteşeler, dayanıklı olmalı ve uzun yıllar boyunca düşük sürtünmeli çalışmayı sağlamalıdır. Kaliteli puro saklama kutularında, sadece yarım daire şekilli menteşeler tercih edilir.
  • Hassas bir higrometre kullanılması. Saç kılı mekanizmalı higrometreler, metal yaylı mekanizmalı olanlara tercih edilir.
  • Ahşappuro saklama kutusu gövdesinin sağlamlığı. Sağlam bir puro saklama kutusu gövdesi, kutunun yalıtımını geliştirir ve daha yüksek değere sahip yapının önemli bir unsurunu oluşturur.
  • Vernikleme uygulamasının kalitesi.

Lüks adorini puro saklama kutularının geliştirme safhasında, yukarıda belirtilmiş olan kriterlerin tümü için en iyi çözüm aranmaktadır. En karmaşık bileşenleri, yüksek kaliteli malzemeleri ve yenilikçi yapısal tasarımı bir araya getiren lüks adorini serileri, puro saklama kutusu yapımında kalite standartları belirler ve yüksek kaliteli puro saklama kutuları için bir servet ödenmesi gerekmediğini gösterir.

” nemlendirici:optimum nem düzeyi” kısmına devam et