Daima İspanyol sedir Be var mı?

Puro saklama kutusunun iç kaplamasında öncelikli olarak üç ağaç türü kullanılmaktadır:

 • İspanyol sediri (açık ara farkla en çok tercih edilen ağaç)
 • Amerikan (veya Kanada) kızıl sediri
 • Honduras maun ağacı

İspanyol sediri kullanımı, aşağıdaki avantajları sunmaktadır (botanik adı: “cedrela odorata”):

 • Tütünün kurtlanmasına karşı koruma – sedir ağacının özel kaliteli koku özelliği sayesinde
 • Yüksek nem emme kapasitesi – böylece; puro saklama kutusu içerisinde sabit sıcaklığın korunması sağlanır ve nem önlenir
 • Puronun yıllanma sürecini destekler
 • Puro tadı üzerine pozitif etkide bulunur

İspanyol sediri; düşünüldüğü gibi İspanya menşeli olmayıp, genellikle Brezilya’dan ve diğer Güney ve Orta Amerika ülkelerinden ithal edilmektedir. Bazı özel durumlarda ise ahşap yüzeyi üzerinde reçine oluşabilmektedir (Ayrıca bakınız: Puro saklama kutusunun reçine salgılaması). Reçine oluşumu riski, ahşap yüzeyin önceden dikkatli bir şekilde kurutulması ile önemli oranda önlenebilir.

Amerikan kızıl sediri, nem emilimi bakımından kalite olarak İspanyol sedirinin ardında yer alır ve çevreye daha yoğun bir aroma yayar. Kimi puro saklama kutusu imalatçıları; daha uygun fiyatlı olması ve bu ağaç türünde reçine oluşumu riskinin söz konusu olmaması sebebiyle Amerikan sediri kullanmaktadır. Özellikle belirtilmesi gereken bir husus da; puroların uzun süre boyunca saklandığı zaman, genelde istenmeyen şekilde, yoğun odunsu bir tat almasıdır.

Honduras maun ağacı, İspanyol sedirine benzer bir nem emilim oranına sahip olup, aynı zamanda daha az yoğunlukta koku taşır. Maalesef bu nedenle; kurtları uzak tutma etkisi ve purolara istenen tadı sağlaması gibi özellikleri, İspanyol sediri kadar yeterli değildir.

İç yüzey ağaç kaplama işlenmemelidir.

Uzun süreli puro saklamak için, İspanyol sedir ağacı kaplamalı bu puro saklama kutularının kullanılması tavsiye edilir.

Tüm adorini marka puro saklama kutuları, özel olarak İspanyol sedir ağacının iç kaplamada kullanılması ile yapılmaktadır.

”ağaç kaplama veya masif ahşap” kısmına devam et

Ağaç kaplama ya da masif ahşap yapı

Puro saklama kutusu yapımında esas olarak iki farklı seçenek mevcuttur:

 • MDF esaslı (orta yoğunlukta lif levha), iç cephesi, İspanyol sedirinden yapılma ahşap ile kaplanır ve dış cephesi de, birkaç tür sert ağaçtan yapılma (genellikle vişne ağacı) ahşap kaplamadan oluşur.
 • Puro saklama kutusunun kasa kısmının tümü, masif ağaçtan imal edilmektedir ve iç kısmı İspanyol sedir ağacı ile kaplanır (kimi zaman da puro saklama kutusu tamamen masif İspanyol sedir ağacı ile hiçbir iç yüzey kaplaması yapılmadan yapılır).

Sanılanın aksine; sert ağaçtan yapılma puro saklama kutuları, ağaç kaplama puro saklama kutularından daima daha üstün kaliteye sahip değildir. Sert ağaçtan yapılma puro saklama kutularında kullanılan malzemenin daha yüksek olan fiyatına, ağaç kaplama puro saklama kutularının önemli oranda daha karmaşık yapısı genellikle ağır basar.
Puro saklama kutusu içerisindeki nem, dış nemden çok daha fazla olduğu için iç yüzeydeki ahşap genleşir ve bu durum, puro saklama kutusunun duvarlarında gerilmeye neden olur.

Burada sözü edilen; ağaç kaplama puro saklama kutularının, iç MDF yüzeyinin nem artışı sonucunda daha az genleşmesi ile üstünlük taşımasıdır. Böylece; puro saklama kutusunun iç cephesinde daha az gerilme meydana gelecektir (aksi taktirde bu gerilmeler, puro saklama kutusunun kapağında çatlamalara ve deformasyona neden olabilir.). Ağaç kaplama yapının bir diğer üstünlüğü de; tam parlak vernikli rütuşların, sert ağaç kaplamalar üzerinde daha iyi bir şekilde uygulanabilmesidir.

İspanyol sedirinden yapılma masif ahşap puro saklama kutuları, aşacın oldukça yumuşak olmasından dolayı çöküntü ve hasara karşı daha hassas yapıdadır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi; İspanyol sedirinin yumuşak oluşu, dış yüzey verniğinin parlaklığını ve dayanıklılığını sınırlandırır. Bu nedenle; puro saklama kutularının masif ahşap yerine MDF esaslı olarak yapılması, puro saklama kutusu üretiminde standart halini almıştır.

”hermetik conta” kısmına devam et?

Puro saklama kabında hava sızdırmaz conta bulunması gerekir mi?

Puro saklama kutuları, içerdeki nem düzeyinin sabit bir değerde korunması için itina ile kapatılmalıdır.

”cam ya da ahşap kapak” kısmına devam et

Cam ya da ahşap kapak

Birkaç ay içerisinde tüketilecek olan puroların saklanması için, cam ya da ahşap kapaklı puro saklama kutuları eşit derecede kullanışlılığa sahiptir. Yine de; puroların saklama kutusu içerisinde yıllar boyu olgunlaştırılması düşünülüyorsa, ahşap kapaklı puro saklama kutularının tercih edilmesi kesinlikle yerinde olacaktır. Cam kapaklı puro saklama kutuları kullanılırken, kutunun doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmamasına özen gösteriniz.

Daha uzun saklama süreleri, kutuda ön sıralarda konuşlanmış olan purolarda renk kaybı yaşanmasına neden olabilir. Öte yandan; cam kapaklı puro saklama kutularının ahşap kapaklı olanlara nazaran sahip olduğu bir üstünlük de, daha az sıklıkla açılmalarının gerektiği ve kısa süreler için açılmalarıdır. Böylece, kutu içi nem daha sabit bir şekilde korunabilir. Bu özellik bilhassa; restoranlarda, gece kulüplerinde ve otellerde bulunan puro saklama kutuları için faydalıdır.

Çekmeceli puro saklama kutuları üzerinde bulunan cam kapıların, purolar esas kutuları içerisinde saklandığı sürece puro saklanması sürecine herhangi bir olumsuz etkisi bulunmamaktadır. Çekmeceli puro saklama kutularının yerleştirildiği konumu ele alırsak, cam kapının asla doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmaması gerektiği unutulmamalıdır.

”puro saklama kutularıyla ilgili kalite kriterleri” kısmına devam et

Puro saklama kutularının ile ilgili kalite kriterleri

Son dönemde, puro saklama kutularının fiyatları hissedilir derecede azalma kaydetmiştir. Pek çok alıcı; piyasada mevcut olan, özellikle de sıklıkla benzer görünüşe sahip puro saklama kutuları modelleri arasındaki devasa fiyat farkları arasında şaşkınlığa düşmektedir.

Öncelikle, bir puro saklama kutusunun hangi işlevsel özelliklere sahip olması gerekmektedir? Esas olarak; bir puro saklama kutusu, yaklaşık %70 oranında sabit olarak korunan bir nemlilik düzeyine sahip olmalı ve kutunun iç kısmında farklı noktalarda düzenli iklim koşullarının devamlılığını sağlamalıdır.
Puro saklama kutusunun sahip olduğu bu temel işlevsellik, aşağıdaki kriterler ile belirlenmektedir:

 • Yeterli ve verimli bir nemlendirme sisteminin kullanılması. adorini cigar heaven gibi aktif elektronik nemlendirme sistemleri bu surette en iyi seçenektir. Pasif nemlendiriciler arasında ise, polimer bazlı nemlendiriciler sünger bazlı modellere göre daha sık tercih edilmektedir.
 • İspanyol sedirinden iç yüzey kaplaması, nemi iyi emer ve iklim koşullarının sabit seyretmesini sağlar. Doğru İspanyol sedir ağacı türünün kullanılmasının yanı sıra, İspanyol sedirinin eni de kritik önem taşır. Yalnızca 1-2 mm kalınlığındaki yaygın İspanyol sedir kaplamalar, İspanyol sedirinin sahip olduğu faydalı özelliklerin sunduğu avantajların tam olarak kullanılmasının önüne geçer.
 • Puro saklama kutusu içerisindeki hava sirkülasyonu. Puro saklama kutusunun iç bölme yapısı ve tepsi bileşenlerinin tasarımı, puro saklama kutusunun iç bölmesindeki her yere serbest olarak hava sirkulasyonu imkanı sunmalıdır. Yetersiz hava sirkülasyonu, farklı fiyat aralıklarının tümünde bulunan pek çok puro saklama kutusunun ortak eksikliğidir.

Ayrıca, bir puro saklama kutusunun kalitesi aşağıdaki kriterler ile belirlenmektedir:

 • Menteşeler, dayanıklı olmalı ve uzun yıllar boyunca düşük sürtünmeli çalışmayı sağlamalıdır. Kaliteli puro saklama kutularında, sadece yarım daire şekilli menteşeler tercih edilir.
 • Hassas bir higrometre kullanılması. Saç kılı mekanizmalı higrometreler, metal yaylı mekanizmalı olanlara tercih edilir.
 • Ahşappuro saklama kutusu gövdesinin sağlamlığı. Sağlam bir puro saklama kutusu gövdesi, kutunun yalıtımını geliştirir ve daha yüksek değere sahip yapının önemli bir unsurunu oluşturur.
 • Vernikleme uygulamasının kalitesi.

Lüks adorini puro saklama kutularının geliştirme safhasında, yukarıda belirtilmiş olan kriterlerin tümü için en iyi çözüm aranmaktadır. En karmaşık bileşenleri, yüksek kaliteli malzemeleri ve yenilikçi yapısal tasarımı bir araya getiren lüks adorini serileri, puro saklama kutusu yapımında kalite standartları belirler ve yüksek kaliteli puro saklama kutuları için bir servet ödenmesi gerekmediğini gösterir.

” nemlendirici:optimum nem düzeyi” kısmına devam et